Zabezpieczenie strony internetowej WordPress

WordPress będący jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie wymaga świadomego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. W tym kompleksowym poradniku przedstawię praktyczne i skuteczne metody ochrony Twojej witryny WordPress. Od podstawowych ustawień po zaawansowane techniki zabezpieczeń, dowiesz się jak minimalizować ryzyko włamań lub infekcji. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia i dbanie o WordPressa nigdy całkowicie nie wykluczają zagrożenia i nie zapewnią Ci stuprocentowego bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy na temat aktualnych zagrożeń i najnowszych metod zabezpieczania.

Spis treści

Ogólne zalecenia bezpieczeństwa WordPress

Zabezpieczenie Twojej strony internetowej zaczyna się od Ciebie.

  • Zadbaj o hasła: Silne i unikalne hasło to podstawa ochrony danych w Internecie. Niezależnie od tego, czy jest to WordPress, panel hostingu, czy skrzynka e-mail, każde hasło powinno zawierać kombinację małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Aby ułatwić sobie zarządzanie hasłami, warto skorzystać z menadżera haseł np. KeePass czy Bitwarden.
  • Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie (2FA): Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń wymaga od użytkownika podania nie tylko podstawowych danych logowania, ale również kodu, który jest wysyłany SMS-em lub generowany przez aplikację, np. Google Authenticator czy Authy. Dzięki temu nawet jeśli ktoś zdobędzie twoje hasło, bez drugiego składnika uwierzytelnienia nie uzyska dostępu do twoich danych.
  • Utrzymuj aktualność oprogramowania: Regularne aktualizacje to coś więcej niż tylko nowe funkcje, to również poprawki bezpieczeństwa. Upewnij się, że twój system operacyjny, zarówno na komputerze, jak i na telefonie czy tablecie, jest zawsze aktualny. To samo dotyczy programów i aplikacji z których na co dzień korzystasz.

Bezpieczny hosting dla WordPressa

Dobry i stabilny hosting to niezbędny element każdej strony internetowej. Dlatego też przed jego wyborem warto przyjrzeć się kilku istotnym aspektom:

  • Wsparcie techniczne: Upewnij się, że support jest dostępne 24/7 i że zespół działa szybko i skutecznie.
  • Aktualizacje PHP: Serwer hostingowy powinien obsługiwać najnowsze wersje PHP.
  • Polityka backupów: Upewnij się, że kopie zapasowe są wykonywane regularne.
  • Separacja domen: Strona powinna działać niezależnie od innych hostowanych na tym samym hostingu.
  • Ochrona przed atakami DDoS: Sprawdź czy hosting oferuje mechanizmy ochrony przed atakami DDoS.
  • Łączenie przez SFTP: Bezpieczny transfer plików na hosting.

Staranne zrozumienie powyższych kwestii pomoże Ci uniknąć wielu problemów. Dlatego nie spiesz się z wyborem i dokładnie przyjrzyj się ofertom dostępnych hostingów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na serwerze powinny znajdować się jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.
Nie zostawiaj nieużywanych/wyłączonych wtyczek czy motywów, ponieważ nawet wyłączone stanowią zagrożenie. Nie przechowuj tam prywatnych plików (do tego służą dyski wirtualne, np. Google Drive czy Dropbox).

Utrzymuj porządek w katalogach, bazach danych i kontach pocztowych – na bieżąco usuwaj to co jest niepotrzebne.

Podstawowe ustawienia bezpieczeństwa WordPress

Każda instancja WordPressa powinna mieć dedykowaną bazę danych z dostępem ograniczonym do localhost. Ważne jest, aby nazwa bazy danych różniła się od nazwy użytkownika, a hasło było mocne i skomplikowane, zawierające kombinacje liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Dodatkowo, prefix tabel w bazie danych powinien być inny niż domyślny 'wp_’, co zwiększa bezpieczeństwo poprzez utrudnienie potencjalnym atakującym identyfikacji standardowej struktury bazy.

Aby wyłączyć edytor, należy w pliku wp-config.php umieścić:

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

Jeżeli nie pracujemy na środowisku testowym to warto wyłączyć debugowanie oraz ukryć komunikaty błędów, ponieważ mogą one zdradzać istotne informacje dla atakujących. W pliku wp-config.php dodajemy:

define('WP_DEBUG', false);

if ( ! WP_DEBUG ) {
	ini_set('display_errors', 0);
}

Ukrycie informacji o wersji WordPressa zwiększa bezpieczeństwo witryny poprzez utrudnienie identyfikacji konkretnych luk związanych z daną wersją systemu.

remove_action('wp_head', 'wp_generator');

Ukrycie wersji WordPress ze skryptów i stylów.

function my_remove_src_version( $src ) {
	global $wp_version;

	$version_str = '?ver='.$wp_version;
	$offset = strlen( $src ) - strlen( $version_str );

	if ( $offset >= 0 && strpos($src, $version_str, $offset) !== FALSE )
		return substr( $src, 0, $offset );

	return $src;
}
add_filter( 'script_loader_src', 'my_remove_src_version' );
add_filter( 'style_loader_src', 'my_remove_src_version' );

Jedną z podstaw bezpieczeństwa są klucze szyfrujące – każda instancja WordPressa powinna posiadać unikalne. Możemy je podmienić w pliku wp-config.php.

Klucze możemy wygenerować tutaj: https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/

Wygenerowane klucze wklejamy i podmieniamy z istniejącymi. Przykładowe klucze wyglądają tak:

define('AUTH_KEY',         '.Xr).N?rx}bp%ls7l]X~[s-repmAEUB(LGjFiuE[<IA0q`{/Z]Rq}vjlM`5-DN-G');
define('SECURE_AUTH_KEY',  ' !Z{4L1LeLyF+X(-&}bQcrbl<_AI#(z-ys/oVo|mJw0}gKe}&N4>e5e|</;)r=g-');
define('LOGGED_IN_KEY',    'CT7a~9A)/P;Y}`,#riP!?jm>u^*.t-{+ >Jw#3A}h6GO.)Mn^!4YfMd.hingBVs(');
define('NONCE_KEY',        'k*>m4DanKkO!7ws=q[.zDGerHw2c5I1 sBl8o`W&85J:_Rq=^q{]N-!Z+Gy?:kE9');
define('AUTH_SALT',        'F[(+c JC;gYq^a%CzXzCU+4JjtFp{Rg>H8g6X!o|E.|Ym+hCM)bu,^HH:LA(rDt:');
define('SECURE_AUTH_SALT', 'o>,$+:VH/( >2RiE>OC696-MU=cFY?yb9PWBa!mAxe3h6ly1cp$4FyXa{j[6NYGC');
define('LOGGED_IN_SALT',   't=14]~-&3|4qH;]S-lO+L]%{|*Yg@-kQ|5+[y+X&:2~39x13J}`E~nlhY}h&/L!s');
define('NONCE_SALT',       'Cw1]pe&/1e>=&FL9t g7!>)4Eif(WrJ&-&N[J+/[x[Cn+18X K+%z@R21xK+K,2:');

Klucze szyfrujące w WordPress odpowiadają za:

  1. zabezpieczenie ciasteczek (cookies) sesji użytkownika oraz szyfrowanie danych przechowywanych w ciasteczkach
  2. generowanie unikalnych identyfikatorów sesji
  3. ochronę przed atakami typu CSRF (Cross-Site Request Forgery)
  4. wzmocnienie ogólnego bezpieczeństwa autentykacji użytkowników

Regularna zmiana tych kluczy zwiększa bezpieczeństwo witryny, utrudniając potencjalnym atakującym przechwycenie lub sfałszowanie sesji użytkowników.

Wtyczki i motywy najlepiej instalować z oficjalnego repozytorium motywów oraz wtyczek. Jednakże przed instalacją jakiegokolwiek dodatku warto go zweryfikować pod kątem bezpieczeństwa oraz pod kątem wsparcia np. sprawdzamy datę ostatniej aktualizacji czy opinie użytkowników.

Wtyczki zabezpieczające dają złudne poczucie bezpieczeństwa i usypiają naszą czujność. Nigdy ich nie instaluj na swojej witrynie. Wszelkiego rodzaju raporty jasno pokazują, że wtyczki te mają masę luk bezpieczeństwa i stanowią zagrożenie na różnego rodzaju ataki.

Najczęściej jest tak, że firma hostingowa robi własne backupy, dobrze jest zorientować się w jaki sposób są one wykonywane i jak długo są przechowywane. Warto też wykonywać kopie na własną rękę. Możemy to zrobić np. ręcznie zgrywając pliki poprzez FTP i bazę przez phpMyAdmin. Kopie taką powinniśmy przechowywać w innym miejscu niż nasz serwer, może to być dysk fizyczny lub dysk wirtualny np. Google Drive czy Dropbox.

Włączenie autoryzacji dwuskładnikowej w WordPressie jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować wtyczkę Two Factor Authentication. Po jej instalacji trzeba skonfigurować sposób w jaki chcemy być uwierzytelniani, są to np. jednorazowe kody wysyłane na podany adres e-mail lub jednorazowe hasła w aplikacji Google Authenticator lub Authy.

Zwracaj uwagę na logowania z nietypowych adresów IP, które mogą wskazywać na próby nieautoryzowanego dostępu. Śledź zmiany w plikach systemowych, motywach i wtyczkach, szczególnie w plikach PHP, gdyż mogą sygnalizować włamanie lub infekcję. Pojawienie się nowych, nieznanych plików również powinno wzbudzić czujność. Wykorzystuj narzędzia automatyzujące monitoring i regularnie analizuj logi serwera, aby wykryć podejrzane działania.

Aktualizacje WordPressa, wtyczek i motywu są kluczowe dla bezpieczeństwa Twojej witryny. Przestrzegaj następujących zasad:

  • systematycznie aktualizuj rdzeń WordPress, wtyczki i motywy
  • wdrażaj zmiany najpierw na środowisku testowym
  • sprawdzaj wpływ aktualizacji na funkcjonalność strony przed zastosowaniem na produkcji
  • priorytetowo traktuj aktualizacje związane z bezpieczeństwem

Ważne: Aktualizacje bezpieczeństwa należy wdrażać niemal natychmiast po pojawieniu się informacji o nowej wersji.

Podsumowanie

Zabezpieczenie strony internetowej WordPress to proces wymagający wiedzy i systematycznego działania. Chociaż żadne zabezpieczenia nie dają nam stuprocentowego bezpieczeństwa, to stosowanie opisanych w tym artykule technik znacząco redukuje ryzyko włamania czy infekcji złośliwym oprogramowaniem. Regularne aktualizacje, monitorowanie aktywności i tworzenie kopii zapasowych to kluczowe elementy bezpieczeństwa. Pamiętaj, że ochrona Twojej witryny WordPress to nieustanna praca – bądź czujny i regularnie odświeżaj swoją wiedzę o najnowszych zagrożeniach i metodach ochrony.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie zabezpieczenia strony internetowej?